Freund Tamás az MTA ingatlanjainak ügyéről: „Radnóti Sándorék célja láthatóan az időhúzás”

2025. május 16. 12:33

Nemrég az MTA elfogadta, hogy 80 milliárd forintért átad egy ingatlanegyüttest a Magyar Kutatási Hálózatnak. Úgy tűnt, mindenki jó üzletet köt, csakhogy az üggy körül néhány akadémikus botrányt kavart és pert indított. Ezzel kapcsolatban öntött tiszta vizet a pohárba az MTA elnöke.

2025. május 16. 12:33
null

Hosszú interjút adott Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a HVG-nek, amelyben arra a vitára is kitért, amely arról szól, hogy az MTA 80 milliárd forintért cserébe több ingatlanát is átadná a Magyar Kutatási Hálózatnak (HUN-REN).

A lap kérdésére, hogy ezzel nem kótyavetyéli-e el a vagyonát az MTA, Freund rámutatott:

„Azt gyakran elfelejtik, hogy 2008-ig, amikor Gyurcsány Ferenc egyetlen tollvonással, ingyenesen, de célhoz kötötten odaadta az Akadémiának a kutatóintézetek több tucat ingatlanát, azok az állam tulajdonában voltak, az Akadémia csak a használójuk volt. A kormánytól komoly gesztus, hogy fizet értük 80 milliárdot. 

Ez tehát nem az Akadémia törzsvagyona. 

Arra nagyon is vigyázunk, nem adjuk el például a Vigyázó Ferenc által az MTA-ra hagyott vácrátóti ingatlanegyüttest, az ott működő Ökológiai Kutatóintézet majd bérleti díjat fizet nekünk.”

Az elnök azzal kapcsolatban is tiszta vizet öntött a pohárba, hogy egyesek 130 milliárdos vagyonról beszélnek és arról, hogy az ingatlanok átadásáról szóló közgyűlési határozat szabálytalan volt.

„Egy korábbi közgyűlés határozott arról, hogy nagy értékű ingatlanok eladásakor be kell szerezni három értékbecslést, de a közgyűlés fel is menthet ez alól, és ezt meg is tette. Azért kértem ezt, mert nem volt egyetlen értékbecslő cég sem, amelyik meg tudta volna mondani, hogy mennyit ér a piacon egy lakott, célhoz kötött ingatlanegyüttes. Ezért nem akartam újabb százmilliókat kiadni. A 130 milliárdos összeg úgy jött ki, hogy végül arra kértünk egy céget, mérje fel a vagyont úgy, mintha nem lenne célhoz kötött, és nem lenne lakott. Tehát 

szó sincs róla, hogy 130 milliárdot érne, a forgalmi értéke gyakorlatilag nulla” 

– fogalmazott Freund Tamás.

Azokkal a félelmekkel kapcsolatban, miszerint a vagyonkezelő egyes ingatlanokat nem ad majd át a HUN-REN-nek, az MTA elnöke leszögezte:

A Hankó Balázs miniszter úrral aláírt szándéknyilatkozatban benne van, hogy maradéktalanul átkerülnek a Hun-Ren tulajdonába.

Én ennél nagyobb biztosítékot nem tudok kérni. Nem eskethetem meg őket.”

Mint mondta, nem tudja, mikor zárulhat az üggyel kapcsolatos per, amelyet Radnóti Sándor akadémikus indított, de úgy vélekedett: 

Radnóti Sándorék célja láthatóan az időhúzás: hátha lesz egy új kormány, amely majd visszaadja nekünk a kutatóhálózatot. 

De ha lesz is valaha ilyen kormányzati akarat, akkor az ingatlanokkal együtt is vissza tudják adni a hálózatot.”

Ezzel kapcsolatban az is felmerült, hogyhogy aláírná Freund az ingatanegyüttes eladását, míg a per tart.

„Egy per alatt lévő ingatlanegyüttest nem adhatok el. Csakhogy ha én ezt most nem írom alá, az elbizonytalanítja a kormányt, és nem alapítja meg a Hun-Rent új jogi státuszban, és nem tudja megkötni vele a közfeladat-ellátási szerződéseket,

nem érkezhet meg a 18 milliárdos plusztámogatás, amiből az ígért fizetésemelést meg tudnák oldani. Amire pedig nagy szükség volna, hiszen több kutató megy külföldre a bizonytalanság elől

– nekem a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetből most két tanítványom ment ki tartósan az USA-ba, egy pedig Bécsbe készül, mindhárman csoportvezető professzorként.”

Az újságíró megjegyzésére pedig, mely szerint a kormány zsarol, az MTA elnöke kifejtette:

„Én azt gondolom, hogy a kormány is biztosra akar menni. Ezért ajánlottam nekik: ha biztosak abban, hogy jogszerű az ingatlanok átadása, ahogy nekünk sincs kétségünk efelől, akkor fogadják el azt a záradékot, ami szerint akkor válik érvényessé az aláírásom az adásvételi szerződésen, ha a bíróság jogerősen az Akadémia javára dönt.”

Hankó: Így akarják megakadályozni, hogy a 18 milliárdos bérfejlesztés megvalósuljon

Az üggyel kapcsolatban nemrég Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere a Mandinernek elmondta, a kormány a kutatási hálózat elnökének javaslatára tett egy 80 milliárdos ajánlatot az ingatlanok felértékelése alapján az MTA-nak, amelyet az akadémia közgyűlése el is fogadott még tavaly december 12-én.

Ezt is ajánljuk a témában

„Majd a magukat Akadémiai Dolgozók Fórumának nevezők és meg néhány tudós, kiment Brüsszelbe feljelenteni ezt az egész folyamatot. Hadd mondjak egy érdekességet ezzel kapcsolatban:

egy nappal azelőtt, hogy a közgyűlés szavazott volna, a ,»tiszások« az illetékesek privát e-mail-címeire küldtek levelet, amelyben a tudományos közösség által kezdeményezett terv ellen hergeltek.

Majd itthon is pert indítottak és ezzel párhuzamosan Brüsszelbe is mentek fúrni a dolgot. Ezáltal akarják megakadályozni azt, hogy az idei évben a kutatói közösség 18 milliárdos bérfejlesztése megvalósuljon. 

Ezzel kívánják megakadályozni azt is, hogy az elkövetkezendő 3 évben a jelenlegi, közel 50 milliárdos finanszírozást megduplázzuk. Így akarják ellehetetleníteni, hogy egy 26 milliárdos, további infrastruktúra-fejlesztést elindítsunk. Az ‘50-es évek mintájára dolgoznak a saját közösségük ellen” 

– mondta a miniszter.

Miért van szükség az ingatlanok átadására?

A miniszter a Mandinernek adott interjúban azt is kifejtette, miért volt szükség a tudomány világában eszközölt vátoztatásokra az elmúlt időszakban és abból hogyan következett a kutatási hálózat és az MTA ingatlanviszonyainak rendezésének igénye.

„Az 1950-es években a kommunista rendszer beavatkozott a magyar tudomány életébe, amellyel egy szerves fejlődést vágott el, mint az élet sok más területén is. A Tudományos Akadémia akkor számos olyan jogosítványt kapott, amelyet a kommunisták arra akartak használni, hogy a magyar tudományt kontrollálják, befolyásolják. Aztán a rendszerváltás után, 1993-ban az egyetemek visszakapták a tudományos minősítésnek a lehetőségét. A tudományos autonómia, amelyet a kommunisták bitoroltak, elkezdett helyreállni. A Magyar Kutatási Hálózat, a HUN-REN azonban az elmúlt évek átalakítása után sem lépte meg azt a teljesítménynövekményt, amit az egyetemek, és ami a felgyorsult nemzetközi világban szükséges lett volna. Készült egy nemzetközi elemzése a HUN-REN-nek, amelyben kimutatták, hogy rugalmasabb, teljesítményorientáltabb működésre van szükség. Ezért 

kezdeményezte nemcsak a Magyar Kutatási Hálózat elnöke, hanem valamennyi igazgatója is, hogy egy rugalmasabb, flexibilisebb, teljesítményorientáltabb modellben kell működni. Továbbá, hogy meg kell szüntetni azt a rendezetlenséget, ami abból adódott, hogy államháztartáson kívüli működési formában magát az infrastruktúrát nem kapták meg tulajdonba. 

A kormány ezt a javaslatot elfogadta, támogatta és tett a Magyar Tudományos Akadémiának egy 80 milliárdos ajánlatot az ingatlanok felértékelése alapján. Ezt az Akadémia közgyűlése el is fogadta tavaly december 12-én” – foglalta össze Hankó Balázs.

Nyitókép: MTI/Mohai Balázs
 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2025. május 16. 16:19 Szerkesztve
Eredetileg az MTA tagjait tudományáguk legjobbjaiból választották! Jelenleg a 11 osztályon belül számos szakterület nincs képviselve, mások pedig túlságosan is! Nem a teljesitmény, hanem mindig a többség dönt! Az nem normális hogy egy-egy kisebb szakterületet senki sem képvisel, mást pedig sokan is. Ez okozza az egyenlőtlen hozzáállást, támogatást is. Nemzetközileg neves tudósok így nem férnek be az akadémiába s nem tudják szakterületüket képviselni, támogatni, mások viszont sokkal gyengébb tudományos munkássággal is megtehetik ezt. A tudományban csak az új eredmények kellene hogy számitsanak, a a régiek ismétlése mennyiségileg másodlagos jelentőségű. Az MTA mára egy bürokratikus, szervezéssel, önfenntartással foglalkozó intézmény lett, ideje változtatni rajta.
statussolidi
2025. május 16. 14:41
2011-ből: Filozófusok után nyomoz a rendőrség, miután az elszámoltatási kormánybiztos feljelentést tett hűtlen kezelés miatt. A Magyar Nemzet szerint hat pályamunkával összesen félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör..... Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos egy hete megerősítette, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) egy tanulmány elkészítésére három év alatt 70,5 millió forint, vissza nem térítendő támogatást nyújtott a filozófiai kutatóintézetnek. A Magyar Nemzet szerint, Magyar Bálint volt oktatási miniszter által létrehozott és felügyelt NKTH pályázatain 2004-ben és 2005-ben olyan, filozófusok által beadott pályázatok nyertek, amelyeket tartalmi okok miatt vissza kellett volna utasítani. Kitért arra: a 2005-ös Jedlik Ányos-program keretében egy Heller Ágnes vezette konzorcium 53,9 millió forintot nyert el......
orokkuruc-2
2025. május 16. 14:31
HVG = HülyékVagytokGójok
catalina11
2025. május 16. 14:19
Harminc közéleti személyiség azt sürgeti, hogy a demokratikus ellenzéki pártok vezetői álljanak egy színpadra március 15-én. A felhívást, amelyet RADNÓTI Sándor esztéta juttatott el kedden az MTI-hez, aláírta mások mellett Bitó László közíró, Bócz Endre jogász, volt fővárosi főügyész, Csepeli György szociológus, korábbi informatikai államtitkár, Erős Ferenc pszichológus, Heller Ágnes filozófus, Ormos Mária történész, Parti Nagy Lajos író, Vásárhelyi Mária szociológus, Vértes András közgazdász és Závada Pál író…."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!